Sekrety mej duszy

Temat: Oryginalne, rzadko spotykane odmiany roślin
Cedry rosną w Polsce tylko w najcieplejszych rejonach kraju, w miejscach osłoniętych. Dotyczy to specjalnie wyhodowanych odmian, znoszących niskie temperatury. W naturze bowiem porastają góry Atlas w Afryce, góry w Libanie oraz podnóża Himalajów, a to zdecydowanie nie nasza strefa klimatyczna.

W kwestii Bugenwilli dodam, że można z niej robić bonsai


Zimuje w pomieszczeniach chłodnych, ale słonecznych!Źródło: forum.budujemydom.pl/index.php?showtopic=11092Temat: Wchodnie dźwieki i obrazy czyli Masala Soundsystem
Masala - polski kolektyw muzyczny. Grają muzykę folkowo-reggae z bardzo dużym wpływem muzyki orientalnej w otoczeniu muzyki elektronicznej. Powstał latem 2002, inspiracją było jedno ze spotkań promujących książkę Maxa Cegielskiego pt. Masala.

Książka Cegielskiego opowiada o podróży do Indii ,a właściwie o wewnętrznej podróży autora w głąb siebie. Max Cegielski poza swoim licznym udziale w telewizji i radio był uzależniony od najgorszego i zarazem najlepszego narkotyku Heroiny. Po udanym zakończeniu pewnego rozdziału w swoim życiorysie i pozbyciu sie nałogu ,musiał odnaleźć się na nowo. Dlatego też wybrał się do Indii, innego świata. I właśnie tam zrozumiał w kim jest. Odkrywając prawdy rządzące tamtą jeszcze nie do końca splamioną postępem rzeczywistością i dokonuje analizy swojego świata czyli naszej Europy. Dostrzega także siebie jako jednego z wielu ,a zarazem jedynego w swoim rodzaju. Wraca do swojej ojczyzny i postanawia zacząć coś nowego. Okazja nadarza się właśnie na promocji swoje książki.

Masala jest kolektywem muzycznym i nie ma jednego stałego składu.
Oto główna cześć członków kolektywu:
* Duże Pe - mc
* Spox - turntablism
* Daniel Moński - darabuka, bendir, śpiew gardłowy
* Bart Pałyga - sarangi, kemencze, śpiew gardłowy, i inne
* Rafał Kołaciński - laptop, dj
* Maciek Cierliński - lira korbowa, oud, duduk
* Lakszmi - taniec indyjski
* Mista Pita - mc
* Max Cegielski - "ogień bojowy"
* Que Sabroso - dj
* Smok - dj, live dub mix
* Yama - dj
* VJ Greguar - vj
* White Tiger - vj
* Maciek Szajkowski - dhol

Muzyka Masali jest swego rodzaju odbiciem książki Maxa, podróżą w głąb siebie jak i w orient. Piękne hinduskie brzmienia, nietypowe orientalne instrumenty, elektroniczne tło oraz wokal nadają oryginalny i klimatyczny nastrój. Na koncie masali widnieje jedna duża płyta : Masala Soundsystem - Long play, oraz dwie Epki (Extended Play czyli płyty za krótkie na long playa i za długie na singla) pt. : Across the Wilderness, Obywatele IV Świata . Poza tym Masla charakteryzuje sie 6 mixtape'ami : Sabroso set, Yama & Smok, Praczas & Max, Nu Skul bhangra set, 100% Bollywood oraz Bhangra-reggae set ,które są dostępne do pobrania na oficjalnej stronie(http://www.masala.independent.pl/).

Soundsystem ten jest nie tylko dobry do lotu samolotem nad pokrytymi oceanem chmur górami Atlas ale też do tańca. Zapewnia pełen swobody chillout, przesłanie i pozytywna energię. Znakomicie nadaje się do niepewnego 21 wieku naszej ery. Jest swoistym porozumieniem nad podziałami.

"Stopniowo rozpadną się dzielące nas mury. Jesteśmy świadkami świtu duchowej rewolucji.
W przeciwieństwie do rewolucji politycznych, społecznych czy ekonomicznych, tej rewolucji nie spowodują żadne czynniki zewnętrzne, gdyż jej zarzewiem będzie jedynie gruntowna przemiana świadomości.
W tej rewolucji nikt nie będzie nikogo "nawracać". Sami się odmienimy.
Jeżeli uda nam się przeprowadzić tę wielką zmianę, to przyspieszymy nadejście nowej epoki i sami jeszcze zaznamy dobrodziejstw pełnego jej blasku."
Darshan Singh

Zachęcam do przesłuchania i wtopienia się do piękne orientalne przeżycie.
Źródło: ambient.fora.pl/a/a,26.html


Temat: Zmiany klimatu - jaki los czeka ptaki za 80 lat?

Zmiany klimatu - jaki los czeka ptaki za 80 lat?

18.01.2008 | Do 2085 roku, Polsce ubędzie 6% lęgowych gatunków ptaków.


W dniu 15 stycznia br., BirdLife International opublikował „Atlas Klimatyczny Europejskich Ptaków Lęgowych”. Atlas przedstawia efekt zmian klimatycznych na środowisko naturalne i jednoznacznie stwierdza, że pod koniec XXI wieku zmiana warunków klimatycznych zmusi większość gatunków do przemieszczenia się na zupełnie nowe obszary.

Dla wielu z nich będzie to bardzo trudne wyzwanie; w połączeniu z innymi zagrożeniami spowoduje drastyczny wzrost ryzyka wyginięcia wielu gatunków w Europie.

Atlas bazujący na modelowaniu klimatycznym, przewiduje, że bez natychmiastowych działań mających na celu powstrzymanie zmian klimatu, areały występowania pospolitych gatunków ptaków europejskich przemieszczą się o 550 km w kierunku północno wschodnim i zmniejszą swoją powierzchnię o 1/5 w porównaniu ze stanem obecnym. Dla wielu gatunków, potencjalny, prognozowany zasięg występowania w ogóle nie pokrywa się z obecnym zasięgiem zajmowanych obszarów.

Zdaniem twórców Atlasu, najbardziej zmniejszy się obszar występowania i zasięgu ptaków regionu arktycznego, subarktycznego oraz niektórych gatunków zamieszkujących Półwysep Iberyjski – one ucierpią najbardziej w wyniku prognozowanych zmian klimatu. Trendy prognozowane dla niektórych gatunków występujących tylko w Europie lub z małą populacją poza jej granicami, sugerują, że zmiany klimatu zwiększą ryzyko ich wyginięcia.


Ocieplenie klimatu wpłynie znacząco także na sytuację ptaków w Polsce. Całkowicie zniknie z naszego krajobrazu 16 gatunków w tym m.in. żuraw, słowik szary, sieweczka obrożna, świergotek łąkowy i dziwonia.

42 gatunki stracą ponad połowę zajmowanego do tej pory areału. Przykładowo czajka wycofa się całkowicie z centralnej Polski, a uszatka zniknie z Wielkopolski. Do gatunków, których zasięg również ulegnie zmianie należą także: orlik krzykliwy, bocian czarny, kszyk, słonka, derkacz, dzięcioł czarny, pokląskwa, piegża, mysikrólik i czyż.

Atlas Klimatyczny pokazuje nie tylko mapy potencjalnego zasięgu poszczególnych ptaków lęgowych w końcu XXI wieku ale również wskazuje na rozwiązania mające na celu niedopuszczenie do wyginięcia wielu europejskich gatunków.

Najważniejsze w obecnej sytuacji jest zapewnienie ochrony ekosystemów i zabezpieczenie dobrego stanu populacji ptaków w obecnie zajmowanych przez nie obszarach. Kluczowe znaczenie dla tego procesu będzie mieć wzmocnienie europejskiej sieci obszarów chronionych - Natura 2000. Obszary należące do sieci muszą być lepiej chronione, zarządzane i powiązane ze sobą w celu zapewnienia silnego „szkieletu” dla ochrony różnorodności biologicznej.

Ma to kluczowe znaczenie dla zapewnienia dobrych warunków dla spodziewanych zmian w rozmieszczeniu gatunków. W tym samym czasie, obszary znajdujące się poza siecią Natura 2000 będą musiały stać się bardziej „drożne” dla przemieszczania się ptaków poprzez zastosowanie przyjaznych środowisku regulacji prawnych i ochronę istniejących siedlisk.

Dr Jarosław Krogulec, dyrektor ds. ochrony z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ptaków reasumuje: „publikacja Atlasu Klimatycznego w jasny, precyzyjny i naukowy sposób pokazuje nam potencjalne rozmiary strat w przyrodzie w wyniku zmian klimatycznych, które mogą być spotęgowane nieprzemyślaną, destrukcyjną działalnością człowieka w środowisku. Uzmysławia nam jak ważne jest pełne wyznaczenie obszarów Natura 2000, umożliwiających racjonalne gospodarowanie i utrzymujące niezaburzone, prawidłowo funkcjonujące ekosystemy, tak ważne zarówno dla dziko żyjących ptaków jak i dla nas samych”.

Źródło - OTOP
Źródło: klubciconia.avx.pl/forum/viewtopic.php?t=3449


Temat: Skojarzenia
cząsteczka zbudowana z jednego atomu tlenu i dwóch atomow wodoru ( z dedykacja dla Marcina i i pana od geografii)

W mojej okolicy niewątpliwie bardzo dużym i przeszkadzającym mi na co dzień w życiu doczesnym problemem jest zbyt duże zanieczyszczenie powietrza. Jako dumny mieszkaniec Skawiny mieszkam w pobliżu elektrowni cieplnej i różnych fabryk. O zbyt dużej emisji mojego miasta zanieczyszczeń pyłowych i gazowych dowiedziałem się na lekcjach geografii, podczas analizy w atlasie działu „Zanieczyszczenie środowiska”, gdzie Skawina jest nakreślona na mapie mimo swej nikłej wielkości. Od tej pory zacząłem się niepokoić o moje zdrowie i sąsiadów. Gdy więc dowiedziałem się o konkursie wiedziałem że jesteście jedną z niewielu nadziei na uratowanie mojej miejscowości przed olbrzymimi zmianami klimatu. Najgorsze jest to, że las na moim osiedlu też zaczyna odczuwać to zanieczyszczenie i powoli obumiera. Moim pomysłem na rozwiązanie tego problemu jest zniszczenie nie działających już hut i fabryk oraz modernizacja działających. Dodatkowo uważam iż finanse przeznaczone na ochronę środowiska powinny być zainwestowane w zasadzenie nowych lasów oraz budowę drogi rowerowej, by zachęcić tutejszych ludzi na zamienienie jazdy dwuśladowcem na jazdę na rowerze.
Na świecie istnieją podobne problemy jak w Skawinie, dlatego też moje miasto jest uważane przeze mnie za światowe. Na niemal całym terenie naszego globu funkcjonują fabryki, jeżdżą duże ilości samochodów i innych pojazdów, które zanieczyszczają powietrze dwutlenkiem węgla i innymi zbędnymi lub wręcz szkodliwymi związkami chemicznymi. Ludzie nie potrafią oszczędnie i racjonalnie korzystać z wody pitnej co prowadzi do deficytu owego związku złożonego z dwóch atomów wodoru i jednego atomu tlenu. Powstają ogromne wysypiska śmieci, które są trudno rozkładalne przez przyrodę. A wystarczyłoby tylko zastosować metodę recyklingu. Konsekwencją tego wszystkiego jest topnienie lodowców, które przetrwały tysiące lat, pustynnienie terenów dotychczas cieszących się klimatem umiarkowanym. Jednym słowem jesteśmy wszyscy świadkami ogólnego gwałtownego ocieplenia klimatu spowodowanego w głównej mierze przez działalność człowieka. Zmiany klimatyczne jesteśmy w stanie zmniejszyć poprzez zmienienie świadomości człowieka, dla którego często jedynym ogranicznikiem marnowania energii jest pieniądz. Ile razy poprzez zapomnienie lub lenistwo zostawiamy włączone urządzenia zasilane prądem? Czy naprawdę podczas codziennych kąpieli musimy zużywać tyle wody? Czy podczas mycia zębów lub golenia się musi się lać z kranu woda? Czy nie lepiej byłoby ubrać na siebie ciepły sweter niż włączyć ogrzewanie mieszkania? Czy zamiast grać na gitarze elektrycznej nie lepiej byłoby trochę przyoszczędzić zarówno energii elektrycznej jak i pieniędzy grając na gitarze klasycznej? Czy rzeczywiście musimy mieć włączony odtwarzacz muzyki podczas oglądania telewizji? Czy staramy się kupować te produkty z których odpady będzie można przetworzyć? I najważniejsze pytanie: czy jesteś świadom tego że również ty masz wpływ na klimat Ziemi? Na te wszystkie pytania powinniśmy sobie odpowiedzieć i wyciągnąć z tego wnioski jeśli chcemy poprawić sytuację naszą i naszej planety.
Jeśli uda nam się zmienić świadomość ludzi powinniśmy się zabrać za konkretne działania. Problemem, który mnie irytuje i chciałbym spróbować go rozwiązać jest dobrze widoczne w naszym kraju zbyt częste używanie pojazdów spalinowych. Moim zdaniem budowa dróg rowerowych w Polsce powinna być jednym z zadań jakie powinna sobie stawić komisja do spraw organizacji Euro 2012. Otóż każdy Polak wie, że na rowerze drogami rowerowymi się tu daleko nie zajedzie. Śmiałkowie, którzy chcą na rowerze jeździć tam gdzie im dusza zapragnie skazują się na jeżdżenie po chodnikach lub drogach ruchu samochodowego. Drogi rowerowe powinny być, w miarę możliwości, usytuowane z dala od dróg samochodowych, by rowerzyści cieszyli się w miarę zdrowym i nieskazitelnym powietrzem. Oprócz tego po bokach dróg rowerowych powinno się zasadzić drzewa, które umilałyby jazdę rowerzystom, a zarazem wchłaniałyby dwutlenek węgla. Zbudowanie dróg dla rowerzystów mogłoby odciągnąć rzeszę ludzi od samochodów, co ograniczyłoby emisję dwutlenku węgla i odkorkowałoby ulice.
Oprócz braku dróg rowerowych czynnikiem, który nie zachęca przeciętnego Kowalskiego do jazdy na rowerze jest ogólna, możliwe że słuszna, nieufność do innych osób przechodzących obok pozostawionego przez niego samotnego roweru. Najprostszym, lecz nie do końca skutecznym rozwiązaniem jest niewątpliwie stworzenie miejsc postojowych ze stojakami dla rowerów, gdzie będzie można specjalnym łańcuchem zabezpieczyć swój rower. Jeszcze jest jeden, bardziej innowacyjny sposób. Proponowałbym by w centrach miast powstały pewnego rodzaju małe garaże dla rowerów, do których klucz z odpowiednim numerem na czas określony i z określoną opłatą otrzymywałby rowerzysta, który chciałby przerzucić się na pieszy sposób pokonywania dróg. W ten sposób zapewnione będzie całkowite bezpieczeństwo roweru jego właściciela, a pieniądze otrzymane za wynajem garażu mogłyby być przeznaczane na dalszą modernizację i dobudowę dróg rowerowych lub na inne cele służące ludziom i przyrodzie.
Nasz wpływ na klimat zobowiązuje nas do takiego działania, które nie zaszkodzi naszej planecie. Dlatego powinniśmy myśleć o tym na co dzień poprzez racjonalne używanie dóbr energetycznych i tym podobnych. Jazda na rowerze da zdrowie zarówno ludziom jak i naszej matce Ziemi. Do tego potrzebna jest tylko nasza chęć i wola oraz pomoc samorządów, by jeżdżenie na ekologicznych dwóch kółkach sprawiało nam przyjemność i pomogło odkrywać przyrodę.
Źródło: anonimowiekscentrycy.fora.pl/a/a,72.html


Temat: Skojarzenia
W mojej okolicy niewątpliwie bardzo dużym i przeszkadzającym mi na co dzień w życiu doczesnym problemem jest zbyt duże zanieczyszczenie powietrza. Jako dumny mieszkaniec Skawiny mieszkam w pobliżu elektrowni cieplnej i różnych fabryk. O zbyt dużej emisji mojego miasta zanieczyszczeń pyłowych i gazowych dowiedziałem się na lekcjach geografii, podczas analizy w atlasie działu „Zanieczyszczenie środowiska”, gdzie Skawina jest nakreślona na mapie mimo swej nikłej wielkości. Od tej pory zacząłem się niepokoić o moje zdrowie i sąsiadów. Gdy więc dowiedziałem się o konkursie wiedziałem że jesteście jedną z niewielu nadziei na uratowanie mojej miejscowości przed olbrzymimi zmianami klimatu. Najgorsze jest to, że las na moim osiedlu też zaczyna odczuwać to zanieczyszczenie i powoli obumiera. Moim pomysłem na rozwiązanie tego problemu jest zniszczenie nie działających już hut i fabryk oraz modernizacja działających. Dodatkowo uważam iż finanse przeznaczone na ochronę środowiska powinny być zainwestowane w zasadzenie nowych lasów oraz budowę drogi rowerowej, by zachęcić tutejszych ludzi na zamienienie jazdy dwuśladowcem na jazdę na rowerze.
Na świecie istnieją podobne problemy jak w Skawinie, dlatego też moje miasto jest uważane przeze mnie za światowe. Na niemal całym terenie naszego globu funkcjonują fabryki, jeżdżą duże ilości samochodów i innych pojazdów, które zanieczyszczają powietrze dwutlenkiem węgla i innymi zbędnymi lub wręcz szkodliwymi związkami chemicznymi. Ludzie nie potrafią oszczędnie i racjonalnie korzystać z wody pitnej co prowadzi do deficytu owego związku złożonego z dwóch atomów wodoru i jednego atomu tlenu. Powstają ogromne wysypiska śmieci, które są trudno rozkładalne przez przyrodę. A wystarczyłoby tylko zastosować metodę recyklingu. Konsekwencją tego wszystkiego jest topnienie lodowców, które przetrwały tysiące lat, pustynnienie terenów dotychczas cieszących się klimatem umiarkowanym. Jednym słowem jesteśmy wszyscy świadkami ogólnego gwałtownego ocieplenia klimatu spowodowanego w głównej mierze przez działalność człowieka. Zmiany klimatyczne jesteśmy w stanie zmniejszyć poprzez zmienienie świadomości człowieka, dla którego często jedynym ogranicznikiem marnowania energii jest pieniądz. Ile razy poprzez zapomnienie lub lenistwo zostawiamy włączone urządzenia zasilane prądem? Czy naprawdę podczas codziennych kąpieli musimy zużywać tyle wody? Czy podczas mycia zębów lub golenia się musi się lać z kranu woda? Czy nie lepiej byłoby ubrać na siebie ciepły sweter niż włączyć ogrzewanie mieszkania? Czy zamiast grać na gitarze elektrycznej nie lepiej byłoby trochę przyoszczędzić zarówno energii elektrycznej jak i pieniędzy grając na gitarze klasycznej? Czy rzeczywiście musimy mieć włączony odtwarzacz muzyki podczas oglądania telewizji? Czy staramy się kupować te produkty z których odpady będzie można przetworzyć? I najważniejsze pytanie: czy jesteś świadom tego że również ty masz wpływ na klimat Ziemi? Na te wszystkie pytania powinniśmy sobie odpowiedzieć i wyciągnąć z tego wnioski jeśli chcemy poprawić sytuację naszą i naszej planety.
Jeśli uda nam się zmienić świadomość ludzi powinniśmy się zabrać za konkretne działania. Problemem, który mnie irytuje i chciałbym spróbować go rozwiązać jest dobrze widoczne w naszym kraju zbyt częste używanie pojazdów spalinowych. Moim zdaniem budowa dróg rowerowych w Polsce powinna być jednym z zadań jakie powinna sobie stawić komisja do spraw organizacji Euro 2012. Otóż każdy Polak wie, że na rowerze drogami rowerowymi się tu daleko nie zajedzie. Śmiałkowie, którzy chcą na rowerze jeździć tam gdzie im dusza zapragnie skazują się na jeżdżenie po chodnikach lub drogach ruchu samochodowego. Drogi rowerowe powinny być, w miarę możliwości, usytuowane z dala od dróg samochodowych, by rowerzyści cieszyli się w miarę zdrowym i nieskazitelnym powietrzem. Oprócz tego po bokach dróg rowerowych powinno się zasadzić drzewa, które umilałyby jazdę rowerzystom, a zarazem wchłaniałyby dwutlenek węgla. Zbudowanie dróg dla rowerzystów mogłoby odciągnąć rzeszę ludzi od samochodów, co ograniczyłoby emisję dwutlenku węgla i odkorkowałoby ulice.
Oprócz braku dróg rowerowych czynnikiem, który nie zachęca przeciętnego Kowalskiego do jazdy na rowerze jest ogólna, możliwe że słuszna, nieufność do innych osób przechodzących obok pozostawionego przez niego samotnego roweru. Najprostszym, lecz nie do końca skutecznym rozwiązaniem jest niewątpliwie stworzenie miejsc postojowych ze stojakami dla rowerów, gdzie będzie można specjalnym łańcuchem zabezpieczyć swój rower. Jeszcze jest jeden, bardziej innowacyjny sposób. Proponowałbym by w centrach miast powstały pewnego rodzaju małe garaże dla rowerów, do których klucz z odpowiednim numerem na czas określony i z określoną opłatą otrzymywałby rowerzysta, który chciałby przerzucić się na pieszy sposób pokonywania dróg. W ten sposób zapewnione będzie całkowite bezpieczeństwo roweru jego właściciela, a pieniądze otrzymane za wynajem garażu mogłyby być przeznaczane na dalszą modernizację i dobudowę dróg rowerowych lub na inne cele służące ludziom i przyrodzie.
Nasz wpływ na klimat zobowiązuje nas do takiego działania, które nie zaszkodzi naszej planecie. Dlatego powinniśmy myśleć o tym na co dzień poprzez racjonalne używanie dóbr energetycznych i tym podobnych. Jazda na rowerze da zdrowie zarówno ludziom jak i naszej matce Ziemi. Do tego potrzebna jest tylko nasza chęć i wola oraz pomoc samorządów, by jeżdżenie na ekologicznych dwóch kółkach sprawiało nam przyjemność i pomogło odkrywać przyrodę.pierdoły
Źródło: anonimowiekscentrycy.fora.pl/a/a,72.html